Design+ jsou příběhy za designem.
IT’S EASIER TO IMAGINE THE END OF THE WORLD THAN END OF CAPITALISM – Je jednodušší si představit konec světa než konec kapitalismu.
Naše civilizace prý stojí na židovsko-křesťanských základech, tedy na Bilbi a Tóře. Součástí těchto knih je nevyhnutelná apokalypsa a tak, stejně jako tisíce sci-fi, apokalyptických a post-apokalyptických knih, filmů nebo počítačových her, si celkem výborně dokážeme představit pestré variace ke konci světa, od velké přírodní katastrofy, přes monstra degenerovaná po atomových pokusech v Pacifiku až po nekonečné invaze mimozemských bytostí. Scénář, jak by skončila lidská civilizace, nebo rovnou celá planeta Země, známe a každý z nás dokáže nespočet dalších variací vymyslet, ale co takhle konec kapitalismu a moci peněz? Co se opravdu musí stát, aby peníze přestaly existovat? Přemýšleli jste o tom někdy? Že je dnes mnohem snažší představit si konec světa, se prý lépe rozepsal třeba anglický filozof Mark Fisher. Jeho kniha Kapitalistcký realismus je plná pop-kulturních odkazů a filmů, takže se nebojte přechytralých řečiček a přečtěte si to.
Co všechno se vám může stát, pokud opravdu přijde apokalypsa si přečtěte zde.
Kapitalismus je systém, který vytváří dojem, že je nepolitický, neideologický. Představuje iluzi o nekonečných možnostech a nepřeberných volbách. Tato domnělá volnost a svoboda vede ale pouze k větší paralýze a umocňování celkové odevzdanosti. Popularita bezcílné bezprostřednosti a moderního světa neomezených možností, kdy dnes ráno můžete lyžovat na poušti, zítra být na lanovce, co vás vyveze na čtyřtisícovou horu a završit to víkendem u moře pro dva, letecky, za 2000 Kč. Pokud na to nemáte ihned, kontokorent to jistí. Absence dlouhodobého vidění místní společnosti – vlastního města, ulice a uvědomění si reality a skutečného kontextu jednoho místa smrskne myšlení třeba i na vyřešení všech problémů světa prostřednictvím veganství.
Život a boj člověka v budoucnosti, vzepření se frustraci a jiné dystopické scénáře můžeme v knihách a filmech pozorovat i bez zásahu magie a mimozemských civilizací. Tady je pár dobrých příkladů.
Film podle knihy Geoge Orwella – 1984
Komiks V jako Vendeta/ Inspirace v mnoha pseudohnutích, konspiračních teoriích i částečně využívaná symbolika v hnutí Occupy. Autor komiksu Alan Moore odsoudil filmovou adaptaci a pokud se nechcete jen pobavit, i my doporučejeme komiks.
Film Potomci lidí / Co když se přestanou rodit děti?
A pokud nepoznáváte, odkud pochází ilustrace z trička, je nám ctí vás seznámit s jednou z nejvtipnějších představ o konci světa – Mars útočí.
Pánské tričko
Dámské tričko
Muslamic Ray Gun? Jednou se slušný angličan vydal na pochod, aby pochodoval, a tak dále…
Hlavní nápis na hrudníku je ve fontu Monopol Tomáše Brousila z jeho písmolijny Suitcase Type Foundry a doplňuje jej písmo od Lineta – Circular.